Spotkanie z analitykiem biznesowym

Dziewczęta w ramach projektu IGNITE spotkały się z ekspertem w dziedzinie analiz biznesowych. Pani Alicja Gąsior, jest analitykiem biznesowym w Roche Global IT Solution Centre.

Podczas prezentacji pani Alicja opowiedziała uczestniczkom, że jako młoda dziewczyna miała wiele zainteresowań, np. malarstwo, sport, teatr i matematyka.
Zapytała dziewczynki, jakie są ich zainteresowania, czy mają tylko jedno – i są “Master of one” -(mistrzyniami jednego), czy może są “Jack of all trades” (mistrzyniami wszystkich zawodów). Odpowiedzi były różne – niektóre z uczestniczek mówiły, że lubią czytać, pisać książki, rysować, a inne, że tylko jedno, np. jazdę konną lub gotowanie.

Kiedy skończyła szkołę podstawową, wybrała liceum – bez konkretnego profilu, bo miała tyle pasji.
Jako nastolatka zdecydowała się na studia na kierunku gospodarka przestrzenna, ponieważ łączy on jej pasje – rysowanie, projektowanie i inżynierię. Projektowała, jak powinny rozwijać się miasta. Po ukończeniu studiów pierwszą pracę podjęła w branży IT, była zafascynowana i wdzięczna, że mimo iż jej studia nie były związane z tą branżą, mogła w niej pracować. Pani Alicja postanowiła podążać dalej tą drogą.
Teraz jako analityk biznesowy zajmuje się również projektowaniem, nie miast, ale stron internetowych i aplikacji. Ekspertka wyjaśniła wszystkie etapy tego procesu:
1. Zbieranie danych od klienta
2. Spisanie wszystkich wymagań i rysowanie makiety
3. Programiści kodują i tworzą aplikację
4. QA (inżynierowie ds. zapewnienia jakości) testują aplikację
5. Klient również testuje aplikację, czy spełnione są wszystkie jego wymagania
6. Aplikacja jest publikowana.
Alicja powiedziała, że w swojej pracy prowadzi również wirtualne spotkania, zbiera dane, dyskutuje z programistami i tworzy prototypy. W powyższych obowiązkach bardzo przydaje się myślenie wizualne i analityczne.
Na koniec Alicja zapytała dziewczynki, co chciałyby dostać na urodziny – aby pokazać, jak wygląda jej praca. Jedna z dziewczynek powiedziała, że chciałaby pojechać do Włoch, a Alicja zadawała pytania, aby sprecyzować jej potrzeby, np. jakim środkiem transportu chciałaby się tam dostać, jaki rodzaj zakwaterowania by wybrała itp. Drugim zadaniem było przygotowanie makiety TikTok, aby pokazać, że pierwsze szkice są bardzo ważne przy tworzeniu aplikacji.
Uczennice były bardzo zaangażowane podczas spotkania, a ich odpowiedzi w ankiecie następujące:
“że można pracować i jednocześnie zajmować się innymi pasjami”.
“Niesamowite i inspirujące wydarzenie, które sprawiło, że jestem bardziej zdeterminowana, aby szukać pracy, która naprawdę mnie interesuje”.
“Podobał mi się sposób, w jaki Alicja opowiadała o swojej pracy i pasji do swojego zawodu. Zainspirowało mnie to, że mimo wielu zainteresowań z różnych dziedzin, można znaleźć coś, co je połączy.”