Matronat

Uroczyście ogłaszamy, że projekt IGNITE został objęty matronatem przez Fundację Kobiety Inspirują.
Po rozmowie ze wspaniałą Kobietą Anią Potocką-Domin – fundatorką i wiceprezeską Fundacji uznałyśmy, że w 100% założenia projektu IGNITE (Inspiring Girls Now In Technology Evolution) w którym kobiety tzw. Role models – głównie pracujące w dziedzinach ścisłych i technicznych spotykają się z uczennicami szkół podstawowych i licealnych, by dawać im skrzydeł, motywować do realizacji swoich pasji również w kierunku dziedzin tzw. STEAM – pokrywają się z założeniami Fundacji Kobiety Inspirują, więc ta współpraca musiała rozpocząć się matronatem.

Żegnamy Panią Krystynę Dałek

Z wielkim smutkiem i bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Krystyny Dałek, która odeszła w dniu 23 października 2023 roku. Pani Krystyna była wieloletnim dyrektorem programowym fundacji i współpracowała z nami od początku jej istnienia, czyli od 2009 roku.

Tym samym składamy wyrazy współczucia i żalu całej Rodzinie oraz Bliskim. Pamięć o Krysi na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Science Mission!!!

W projekcie IGNITE gościliśmy fenomenalną Panią Kasię Siuzdak z Science- Mission, która zaprzyjaźnia z naukami ścisłymi.
Pani Kasia kieruje Pracownią Materiałów Funkcjonalnych – badając nanotechnologię.
W ramach projektu IGNITE, uczennice miały okazje spotkać się z naukowczynią, która opowiadała o swojej pracy i swoich pasjach. Będąc na studiach połączyła dwa kierunki biotechnologię z fizyką techniczną. Potem doktorat z technologii chemicznej, staż we Francji i habilitacja z nauk technicznych. Pani Kasia jest “influencerką” naukową publikując przystępne treści naukowe na swoim profilu na instagramie science mission.
Ekspertka podzieliła się z dziewczynkami jak wyglądała jej droga. Jako najstarsza z trójki rodzeństwa lubiła majsterkować w warsztacie swojego taty, a rodzice wspierali ją, by próbowała nowych rzeczy i nie poddawała się, gdy coś nie wyjdzie. Pani Kasia opowiadała, że nie tylko umiejętności naukowe są istotne, podczas stażu we Francji zobaczyła jak ważna jest umiejętność pracy zespołowej, a także przyznawanie się do pomyłek i uznanie czyjejś racji.
Na koniec dodała, żeby dziewczyny nie dały się zniechęcić do tego co lubią robić i żeby robiły to co je interesuje, a nie to co ktoś inny uważa by robiły.

Pani Kasiu, bardzo dziękujemy za spotkanie i dodanie uczestniczkom wiary we własne możliwości.

STEAMatematyka !!!

Ruszył nowy projekt dla nauczycieli matematyki, którego celem jest wyposażenie nauczycieli w narzędzia, dzięki którym będą mogli poprowadzić lekcje w oparciu o prace projektową i angażującą różne przedmioty – nie tylko ścisłe. Pierwsze spotkanie odbyło się w czerwcu na Politechnice Warszawskie na Wydziale MiNI- która jest partnerem projektu. Podczas warsztatu uczestnicy poznali mocne fundamenty- czym jest STEAM i jak prowadzić lekcje matematyki w oparciu o inne przedmioty ścisłe- które wchodzą w skład akronimu STEAM.
We wrześniu mieliśmy drugie spotkanie, na którym nauczyciele poznawali narzędzia takie jak design thinking – które mogą wykorzystać do pracy projektowej z uczniami. Naszą wykładowczynią była Pani prof. Marlena Plebańska – pionierka metodologii STEAM w Polsce.
Wynikiem projektu będzie praca STEAMowa uczniów, która później będzie prezentowana na Politechnice podczas Dni Popularyzacji Matematyki.