Kreatywnie o ułamkach

Drodzy sympatycy,
Początek roku ledwo za nami a już mamy sporą działalność matematyczną. Tym razem, z przyjemnością informujemy, że Gazeta Wyborcza, organizuje matematyczny konkurs
“Kreatywnie o ułamkach”.
Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów szkół oraz innych placówek.
Do wygrania granty dla szkoły o wartości do 5 tys. zł!
Szczegóły i regulamin: http://wyborcza.pl/akcje_spoleczne/7,153855,20628373,wez-udzial-w-konkursie-matematycznym.htmlZgłoszenia przyjmowane są do 29 września!

Dodatkowo,w sobotę 8 października, również z inicjatywy GW, w siedzibie Gazety Wyborczej przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie. odbędzie się 3. Festiwal Matematyki.
Matematyczną zabawa rozpocznie się o godz. 10.
Podczas Festiwalu ogłoszone zostaną wyniki konkursu!
Obowiązuje rejestracja, wstęp bezpłatny: 3festiwalmatematyki.evenea.pl

Warszawska Akademia Matematyki i Muzyki

Szanowni Państwo
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń organizują wspólnie niezwykle interesującą konferencję muzyczno-matematyczną. Wiadomo nie od dziś, że muzyka i matematyka idą w parze. Konferencja pod nazwą „Warszawska Akademia Matematyki i Muzyki” odbędzie się 30 września 2016 oraz 1 października 2016 na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, przy ul. Okólnik 2 w audytorium im. Karola Szymanowskiego.
Fundacja Rodziny Maciejko gorąco popiera tę potrzebną inicjatywę oraz udziela swojego wsparcia.
Załączamy Zaproszenie ze strony doradców metodycznych oraz skrócony program konferencji.

Szanowna Pani Dyrektor / Szanowny Panie Dyrektorze,

Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń ma zaszczyt zaprosić nauczycieli informatyki, matematyki, muzyki na Warszawską Akademię Matematyki i Muzyki,która odbędzie się w dniach: 30 września 2016 roku w godzinach 9.00 – 16.00 oraz 1 października 2016 roku w godzinach 12.00 – 18.30 w audytorium im. Karola Szymanowskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ul. Okólnik 2.

Cele konferencji:
-poznanie praktycznych zastosowań matematyki i informatyki w muzyce, kompozycji, tańcu;
-poszerzenie i pogłębienie wiedzy ogólnej nauczycieli.

Prosimy umożliwić nauczycielom z Państwa Szkoły wzięcie udziału w konferencji, która zakończy się specjalnie przygotowanym koncertem w sali im. Henryka Melcera w sobotę w godzinach 19.00 – 21.00.
Prosimy również o rozpropagowanie informacji wśród nauczycieli matematyki, informatyki, muzyki.
Konferencja jest bezpłatna. Nie zapewniamy cateringu.
Uczestnicy otrzymają zaświadczenia.
Zapisy odbywają się przez stronę internetową: https://kursy.wcies.edu.pl/pl/a/Warszawska-Akademia-Matematyki
Doradcy metodyczni m. st. Warszawa
w zakresie matematyki i informatyki

Warszawska Akademia Matematyki i Muzyki
Organizatorzy: UMFC WCIES

Termin: 30 września 2016 r. 9.00 – 16.00
oraz
1 października 2016 r. 12.00 – 18.30
Miejsce: UMFC
audytorium im. Karola Szymanowskiego
Opieka merytoryczna: Prof. dr hab. Witold Osiński

KONCERT
Termin: 1 października 2016 r. 19.00 – 21.00
Miejsce: UMFC

Kilka uwag po zakończeniu roku szkolnego 2015-2016

Szanowni Czytelnicy , Użytkownicy i Sympatycy naszych stron.

W minionym roku szkolnym, jak i w poprzednich latach pracowaliśmy nad poszerzeniem zasobów różnych rodzajów pomocy przy nauce matematyki.

Cieszymy się bardzo , że statystyki wskazują na stale rosnącą oglądalność i korzystanie z naszych materiałów.

Samouczek Matematyczny wypełniliśmy nagraniami, obejmującymi wszystkie tematy występujące w obecnej Podstawie Programowej dla gimnazjum. Rozpoczęliśmy nagrania na poziomie liceum, które niebawem pojawią się na stronie.
Za najważniejsze jednak uznajemy spełnienie zapowiedzi sprzed roku dotyczące uporządkowania naszych materiałów. Wprowadziliśmy lepszy porządek tematyczny oraz możliwość łatwego korzystania z wyszukiwarki – zapraszamy do przetestowania.

Wszystkie nasze materiały były dostosowane do istniejącego dotychczas systemu szkolnej edukacji opartego o podział: szkoła podstawowa- gimnazjum- liceum oraz Podstawę Programową.
W oparciu o ten system wiele materiałów zostało dodatkowo przygotowanych dla różnych poziomów trudności.

Koniec roku szkolnego 2015/2016 zaskoczył nas planowanymi istotnymi zmianami w szkolnictwie. Egzamin na koniec klasy 6-ej został zniesiony już od następnego roku szkolnego 2016/2017. Inne planowane zmiany nie są jeszcze ostatecznie zatwierdzone i ogłoszone. Podobnie nie wiemy, jak zmieni się Podstawa Programowa.
W takiej sytuacji nasze obecne podziały tematyczne oraz wprowadzony porządek może nie być dostosowany do planowanych zmian w systemie edukacji szkolnej.

Matematyka jest szczęśliwie taką nauką, że w każdej sytuacji obowiązują w niej logiczny porządek i następstwo tematyczne. Dlatego też, niezależnie od zamierzonych zmian, wszystkie materiały zamieszczone na stronach Fundacji będą w dalszym ciągu do wykorzystania, choć z pewnością nastąpią przesunięcia tematyczne między dotychczasowymi poziomami szkół.
Biorąc to wszystko pod uwagę, na razie nie zmieniamy obecnego porządku tematycznego, w tym również nazewnictwa. Zrobimy to, gdy zostaną ogłoszone odpowiednie decyzje. Do tego czasu prosimy korzystać z naszych materiałów zgodnie z potrzebami i zdrowym rozsądkiem. Rozumiemy doskonale, że głównie na nauczycielach będzie ciążyć konieczność wskazania uczniom, po jakie materiały powinni w danym momencie sięgać.
Jedna rzecz pozostaje niezmieniona- nasze materiały będą w dalszym ciągu dostępne bezpłatnie.

Pozdrawiamy i życzymy dalszych dobrych wakacji

Krystyna Dałek, Dorota Maciejko

Zakończenie XVII edycji Internetowego Konkursu Matematycznego

Zwycięzca XVII edycji Konkursu, Grzegorz Dłużewski wybitnie uzdolniony uczeń Liceum Akademickiego w Toruniu zwycięzcą XVII edycji internetowego konkursu matematycznego organizowanego przez Politechnikę Warszawską.
28 kwietnia 2016 roku, w gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, podczas uroczystości zakończenia XVII edycji Powszechnego Internetowego Konkursu dla uczniów szkół średnich – Matematyka, ogłoszone zostały szczegółowe wyniki finału obecnej edycji Konkursu oraz wręczono nagrody laureatom i wyróżnionym oraz ich nauczycielom.
Zdecydowanym zwycięzcą został Grzegorz Dłużewski, uczeń Liceum Akademickiego w Toruniu. Drugie miejsce zajął Michał Łupiński z I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży, a na trzeciej pozycji uplasował się kolejny uczeń toruńskiego Liceum Akademickiego, Tomasz Przybyłowski. Następne miejsca zajęli Wojciech Ciszewski z Suwałk, Jan Kociniak z Piotrkowa Trybunalskiego, Adam Jabłonowski z Warszawy i Tomasz Makowski reprezentujący liceum w Iławie. Zwycięzca oraz jego nauczyciel matematyki, prof. Henryk Pawłowski, odebrali główne nagrody czyli sprzęt komputerowy ufundowany przez Rektora Politechniki Warszawskiej. W poprzedniej edycji Konkursu triumfował inny uczeń prof. Pawłowskiego z toruńskiego Liceum Akademickiego, Tomasz Kurzelewski.

Zakończenie Konkursu

W bieżącej edycji, która rozpoczęła się 24 listopada 2015 roku, wzięło udział ponad 2500 uczestników z całej Polski. Byli to uczniowie szkół z prawie 200 miejscowości. 144 najlepszych uczestników, którzy pomyślnie przeszli przez wszystkie etapy internetowe oraz półfinał zakwalifikowało się do finału Konkursu, który miał miejsce 16 kwietnia 2016 roku na Politechnice Warszawskiej.
W ciągu 3 godzin jego uczestnicy rozwiązywali 5 zadań stworzonych z myślą o tym by wyłowić uczniów obdarzonych prawdziwym talentem matematycznym.
Rozwiązanie wszystkich zadań finałowych w przeznaczonym na to czasie wymagało od finalistów stosowania niestandardowych metod i twórczych umiejętności. Zwycięzca Konkursu otrzymał 96 na 100 możliwych do zdobycia punktów. Stworzone przez niego rozwiązania niektórych zadań finałowych zadziwiły nawet doświadczonych matematyków. Wśród laureatów i wyróżnionych finalistów znalazło się 26 uczestników finału z najlepszymi wynikami. Uczestnicy finału Konkursu to uczniowie szkół z 53 miejscowości z całej Polski, od Leżajska, przez Suwałki, aż po Zieloną Górę i Szczecin.

Przemówienie Prezes Fundacji

Laureaci obecnej edycji Konkursu będą mieli zagwarantowany wolny wstęp na Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych, a wszyscy laureaci i wyróżnieni finaliści otrzymają w postępowaniu kwalifikacyjnym na dowolny inny wydział Politechniki Warszawskiej maksymalną liczbę punktów z matematyki. Już po raz szósty, Fundacja Rodziny Maciejko ufundowała, tym razem dwa, stypendia dla najlepszych laureatów Konkursu spoza dużego miasta, którzy podejmą studia na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Sponsorem konkursu jest Zibi CASIO, dzięki któremu laureaci otrzymują kalkulatory naukowe, a nagrody książkowe funduje Wydawnictwo Naukowe PWN. Konkurs uzyskał poparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz został objęty patronatem Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki i Programu Interkl@sa. Patronat medialny sprawuje portal kierunkistudiów.pl. Od ubiegłego roku sponsorem Konkursu jest Fundacja mBanku, która już po raz drugi przyznała Wydziałowi Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej dotację na rozwój Konkursu. Dzięki otrzymanym środkom możliwe stało się stworzenie systemu informatycznego obsługującego nowy etap Konkursu – półfinał, rozbudowa bazy zadań, dalsza modernizacja platformy internetowej Konkursu oraz wdrożenie prac nad ujednoliceniem redakcji zadań konkursowych.

Organizowany od 1999 roku Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, głównie, lecz nie wyłącznie, klas maturalnych. Jego celem jest promocja młodych, utalentowanych matematycznie ludzi z całej Polski.
Jest to przedsięwzięcie skierowane przede wszystkim do uczniów z miejscowości odległych od dużych ośrodków, mające z jednej strony pomóc w przygotowaniu się do matury, a z drugiej zachęcić do studiowania kierunków ścisłych.
Konkurs składa się z trzech etapów rozgrywanych poprzez Internet, półfinału
oraz finału odbywającego się na Politechnice Warszawskiej. Dwa pierwsze etapy polegają na zaznaczeniu właściwych wariantów odpowiedzi w zadaniach otrzymanych ze strony internetowej Konkursu. Zadania są losowane ze specjalnej bazy opracowanej i stale uzupełnianej przez zespół matematyków z Politechniki Warszawskiej we współpracy z nauczycielami szkół średnich. Po zdobyciu określonej liczby punktów uczestnik przechodzi do następnego etapu W przypadku niepowodzenia może zacząć zabawę od początku, ponieważ do Konkursu można przystępować dowolną liczbę razy i w dowolnym momencie jego trwania.
W trzecim etapie, który trwał w tej edycji do 31 marca 2016 roku, uczestnik losował zestaw 10 zadań i przesyłał ich pełne rozwiązania. W tym roku nadesłano 211 prac. Spośród ich autorów wyłonieni zostali półfinaliści Konkursu. Półfinały odbywały się w marcu i kwietniu na Politechnice Warszawskiej oraz w wytypowanych szkołach na terenie całej Polski. W tym etapie, który rozgrywany był w obecnej edycji Konkursu po raz pierwszy, uczestnik musiał wskazać w ciągu 90 minut poprawne warianty odpowiedzi w 10 zadaniach wylosowanych ze specjalnie dla tego etapu przygotowanej bazy zadań. Osoby, które uzyskały w półfinale co najmniej połowę możliwych do zdobycia punktów awansowały do finału.

Finał XVII edycji Konkursu
Większość zadań konkursowych nie wykracza swoją tematyką poza zakres treści programowych szkoły ponadgimnazjalnej. Nie są to jednak typowe zadania szkolne. Ich poziom trudności wzrasta wraz z etapem, a rozwiązania często wymagają niestandardowego wieloetapowego rozumowania oraz umiejętności twórczego myślenia.
Więcej informacji, zadania finałowe, regulamin, szczegółowe relacje z poprzednich edycji Konkursu oraz zdjęcia można znaleźć na stronie:www.konkurs.mini.pw.edu.pl