Rozpoczęcie XVIII edycji Powszechnego Internetowego Konkursu dla uczniów szkół średnich- Matematyka

10 listopada 2016 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie XVIII edycji Powszechnego Internetowego Konkursu dla uczniów szkół średnich (PIK) – Matematyka, organizowanego przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, mieszczącego się przy ul. Koszykowej 75 w Warszawie
W trakcie uroczystości pani Dorota Maciejko, Prezes Fundacji Rodziny Maciejko, wręczyła certyfikaty o przyznaniu stypendium dwóm laureatom poprzedniej, XVII edycji Konkursu. Nowi stypendyści Fundacji, to Mateusz Klein oraz Igor Kołakowski (obecnie studenci wydziału MiNI), Zgodnie z regulaminem,( szczegóły pod zakładką Stypendium) stypendium wynosi 10000 zł, płatne w ratach miesięcznych w trakcie pierwszego roku studiów. Jest to już 7-y rok wspierania przez Fundację konkursu PIK.

Również 10 listopada został uruchomiony elektroniczny system XVIII edycji konkursu na rok 2016/2017. Szczegóły o przebiegu osiemnastej edycji znajdują się na stronie :www.konkurs.mini.pw.edu.pl

Kreatywnie o ułamkach

Drodzy sympatycy,
Początek roku ledwo za nami a już mamy sporą działalność matematyczną. Tym razem, z przyjemnością informujemy, że Gazeta Wyborcza, organizuje matematyczny konkurs
“Kreatywnie o ułamkach”.
Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów szkół oraz innych placówek.
Do wygrania granty dla szkoły o wartości do 5 tys. zł!
Szczegóły i regulamin: http://wyborcza.pl/akcje_spoleczne/7,153855,20628373,wez-udzial-w-konkursie-matematycznym.htmlZgłoszenia przyjmowane są do 29 września!

Dodatkowo,w sobotę 8 października, również z inicjatywy GW, w siedzibie Gazety Wyborczej przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie. odbędzie się 3. Festiwal Matematyki.
Matematyczną zabawa rozpocznie się o godz. 10.
Podczas Festiwalu ogłoszone zostaną wyniki konkursu!
Obowiązuje rejestracja, wstęp bezpłatny: 3festiwalmatematyki.evenea.pl

Warszawska Akademia Matematyki i Muzyki

Szanowni Państwo
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń organizują wspólnie niezwykle interesującą konferencję muzyczno-matematyczną. Wiadomo nie od dziś, że muzyka i matematyka idą w parze. Konferencja pod nazwą „Warszawska Akademia Matematyki i Muzyki” odbędzie się 30 września 2016 oraz 1 października 2016 na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, przy ul. Okólnik 2 w audytorium im. Karola Szymanowskiego.
Fundacja Rodziny Maciejko gorąco popiera tę potrzebną inicjatywę oraz udziela swojego wsparcia.
Załączamy Zaproszenie ze strony doradców metodycznych oraz skrócony program konferencji.

Szanowna Pani Dyrektor / Szanowny Panie Dyrektorze,

Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń ma zaszczyt zaprosić nauczycieli informatyki, matematyki, muzyki na Warszawską Akademię Matematyki i Muzyki,która odbędzie się w dniach: 30 września 2016 roku w godzinach 9.00 – 16.00 oraz 1 października 2016 roku w godzinach 12.00 – 18.30 w audytorium im. Karola Szymanowskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ul. Okólnik 2.

Cele konferencji:
-poznanie praktycznych zastosowań matematyki i informatyki w muzyce, kompozycji, tańcu;
-poszerzenie i pogłębienie wiedzy ogólnej nauczycieli.

Prosimy umożliwić nauczycielom z Państwa Szkoły wzięcie udziału w konferencji, która zakończy się specjalnie przygotowanym koncertem w sali im. Henryka Melcera w sobotę w godzinach 19.00 – 21.00.
Prosimy również o rozpropagowanie informacji wśród nauczycieli matematyki, informatyki, muzyki.
Konferencja jest bezpłatna. Nie zapewniamy cateringu.
Uczestnicy otrzymają zaświadczenia.
Zapisy odbywają się przez stronę internetową: https://kursy.wcies.edu.pl/pl/a/Warszawska-Akademia-Matematyki
Doradcy metodyczni m. st. Warszawa
w zakresie matematyki i informatyki

Warszawska Akademia Matematyki i Muzyki
Organizatorzy: UMFC WCIES

Termin: 30 września 2016 r. 9.00 – 16.00
oraz
1 października 2016 r. 12.00 – 18.30
Miejsce: UMFC
audytorium im. Karola Szymanowskiego
Opieka merytoryczna: Prof. dr hab. Witold Osiński

KONCERT
Termin: 1 października 2016 r. 19.00 – 21.00
Miejsce: UMFC

Kilka uwag po zakończeniu roku szkolnego 2015-2016

Szanowni Czytelnicy , Użytkownicy i Sympatycy naszych stron.

W minionym roku szkolnym, jak i w poprzednich latach pracowaliśmy nad poszerzeniem zasobów różnych rodzajów pomocy przy nauce matematyki.

Cieszymy się bardzo , że statystyki wskazują na stale rosnącą oglądalność i korzystanie z naszych materiałów.

Samouczek Matematyczny wypełniliśmy nagraniami, obejmującymi wszystkie tematy występujące w obecnej Podstawie Programowej dla gimnazjum. Rozpoczęliśmy nagrania na poziomie liceum, które niebawem pojawią się na stronie.
Za najważniejsze jednak uznajemy spełnienie zapowiedzi sprzed roku dotyczące uporządkowania naszych materiałów. Wprowadziliśmy lepszy porządek tematyczny oraz możliwość łatwego korzystania z wyszukiwarki – zapraszamy do przetestowania.

Wszystkie nasze materiały były dostosowane do istniejącego dotychczas systemu szkolnej edukacji opartego o podział: szkoła podstawowa- gimnazjum- liceum oraz Podstawę Programową.
W oparciu o ten system wiele materiałów zostało dodatkowo przygotowanych dla różnych poziomów trudności.

Koniec roku szkolnego 2015/2016 zaskoczył nas planowanymi istotnymi zmianami w szkolnictwie. Egzamin na koniec klasy 6-ej został zniesiony już od następnego roku szkolnego 2016/2017. Inne planowane zmiany nie są jeszcze ostatecznie zatwierdzone i ogłoszone. Podobnie nie wiemy, jak zmieni się Podstawa Programowa.
W takiej sytuacji nasze obecne podziały tematyczne oraz wprowadzony porządek może nie być dostosowany do planowanych zmian w systemie edukacji szkolnej.

Matematyka jest szczęśliwie taką nauką, że w każdej sytuacji obowiązują w niej logiczny porządek i następstwo tematyczne. Dlatego też, niezależnie od zamierzonych zmian, wszystkie materiały zamieszczone na stronach Fundacji będą w dalszym ciągu do wykorzystania, choć z pewnością nastąpią przesunięcia tematyczne między dotychczasowymi poziomami szkół.
Biorąc to wszystko pod uwagę, na razie nie zmieniamy obecnego porządku tematycznego, w tym również nazewnictwa. Zrobimy to, gdy zostaną ogłoszone odpowiednie decyzje. Do tego czasu prosimy korzystać z naszych materiałów zgodnie z potrzebami i zdrowym rozsądkiem. Rozumiemy doskonale, że głównie na nauczycielach będzie ciążyć konieczność wskazania uczniom, po jakie materiały powinni w danym momencie sięgać.
Jedna rzecz pozostaje niezmieniona- nasze materiały będą w dalszym ciągu dostępne bezpłatnie.

Pozdrawiamy i życzymy dalszych dobrych wakacji

Krystyna Dałek, Dorota Maciejko