XV edycja Powszechnego Internetowego Konkursu dla Uczniów Szkół Średnich – Matematyka

19 listopada 2013 startuje XV edycja PIK-a czyli Powszechnego Internetowego Konkursu dla uczniów szkół średnich – Matematyka organizowanego przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Zwycięzca i jego nauczyciel otrzymają sprzęt komputerowy ufundowany przez Rektora Politechniki Warszawskiej. Laureaci obecnej edycji Konkursu będą mieli zagwarantowany wolny wstęp w 2014 roku na Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych (5 osób na kierunek Informatyka i 15 na kierunek Matematyka), a wszyscy laureaci i wyróżnieni finaliści otrzymają w postępowaniu kwalifikacyjnym na dowolny inny wydział Politechniki Warszawskiej maksymalną liczbę punktów z matematyki. Już po raz czwarty, Fundacja Rodziny Maciejko ufundowała stypendium dla najlepszego laureata Konkursu spoza dużego miasta, który podejmie studia na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Sponsorem konkursu jest Zibi CASIO a nagrody książkowe funduje Wydawnictwo Naukowe PWN. Konkurs uzyskał poparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz został objęty patronatem Programu Interkl@sa. Patronat medialny sprawuje portal kierunkistudiów.pl

Więcej informacji, regulamin, szczegółowe relacje z poprzednich edycji Konkursu oraz zdjęcia można znaleźć na stronie: www.konkurs.mini.pw.edu.pl

Konkurs WSTĘGA MÖBIUSA

Żoliborski Oddział SNM jest bardzo aktywny – znowu mamy konkurs.
Żoliborski Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki ogłasza XIV edycję konkursu matematycznego WSTĘGA MÖBIUSA dla uczniów szkół gimnazjalnych. Informacje można znaleźć pod zakładką „Konkursy”.

Liczby Wymierne

Szanowni  Czytelnicy,

Oddajemy do Państwa dyspozycji kolejne nagrania. Jest to cykl „Liczby Wymierne” , zawierający 6 filmików. Znajdują się pod zakładką Publikacje / Filmy Edukacyjne.

W Internecie znajduje się wiele podobnych materiałów edukacyjnych. Chcielibyśmy  aby zwrócili Państwo uwagę, że nasze nagrania trochę różnią się od innych. Po pierwsze mają inną formę – jest to forma dialogu, luźnej rozmowy między dwiema osobami. Po drugie stosujemy bardzo proste środki i prostą, dostępną w wielu szkołach  technologię. Wreszcie po trzecie, co uważamy za najważniejsze, nie kładziemy nacisku na przekazanie algorytmu i  ćwiczeniowy trening, ale staramy się przede wszystkim wyjaśnić dlaczego i po co. Chcielibyśmy, aby nagrania te stały się dla uczniów bazą do dyskusji, stawiania pytań i poszukiwania własnych przykładów, aby prowadziły do lepszego zrozumienia problemów matematycznych.

Dorota Maciejko, Krystyna Dałek