Egzamin Gimnazjalny 2015

Komentarz do egzaminu gimnazjalnego z matematyki 2015.

23 kwietnia w całej Polsce uczniowie gimnazjum pisali końcowy egzamin z matematyki i przedmiotów przyrodniczych. Już po raz czwarty egzamin z matematyki był samodzielny i oddzielony od innych przedmiotów. W ciągu 90 minut uczniowie mieli do rozwiązania 20 zadań typu testowego i 3 zadania otwarte, które musieli rozwiązać i przedstawić swoje rozumowanie. Zadania testowe polegały na wyborze poprawnej odpowiedzi lub dokończeniu zdania tak, aby było prawdziwe lub też zaznaczenia przy podanych stwierdzeniach- prawda lub fałsz.
Wiele spośród tych zadań było bardzo prostych i aczkolwiek wymagały uważnego czytania treści, to mogły być rozwiązane przez uczniów szkoły podstawowej (np. zad. 1., 2., 8.)., praktycznie bez żadnych obliczeń – wystarczał tzw. „ zdrowy rozum”. Zadania, mimo, że proste były ciekawe, niesztampowe i niektóre miały więcej niż jedną odpowiedź dobrą. W przeważającej większości pozostałych, obliczenia były trywialne, choć uczeń pewną wiedzę pojęciową musiał posiadać. Ważne jest jednak, że zadania wymagały wyobraźni i pomyślenia. Zadania z treścią cytowane przez „Gazetę Wyborczą” z 23.04 2015 zawierały również rozwiązania, które jak rozumiem, uczeń powinien przedstawić. Rozwiązanie do zad. 22 zawiera dość duży aparat obliczeniowy, choć wystarczy jeden rysunek pokazujący przełożenie jednej z połówek prostokąta , co byłoby wystarczającym uzasadnieniem. Mam nadzieję, że nie wszyscy uczniowie wpadli w pułapkę zajmowania się obliczeniami oraz, że rysunkowy dowód będzie punktowany jednakowo jak obliczeniowy. Mam nadzieję, ze tak prosty egzamin nie wpłynie na obniżenie w przyszłym roku poziomu nauczania matematyki w gimnazjum. Nie znamy jeszcze wyników egzaminu i jeszcze przez jakiś czas nie będziemy ich znać. Warto dobrze się im przyjrzeć. Ewentualny niski poziom wyników będzie bardzo alarmującym symptomem. Uważamy, że zbiór zadań przygotowujących do egzaminu gimnazjalnego, zebrany dotychczas na stronach Fundacji, zawiera wiele elementów, które wystąpiły w tegorocznym egzaminie. My również przyjrzymy się dokładnie wynikom tegorocznego egzaminu i wyciągniemy wnioski opracowując następne zestawy zadań. Zapraszamy do zaglądania na nasze strony.

Krystyna Dałek

Konkurs Trąbka Borsuka

Szanowni Czytelnicy,

Konkurs Matematyczny Trąbka Borsuka w pełnym toku. Właśnie 28 marca zakończył się okres rejestracji – ponad 210 gimnazjalistów – i termin nadsyłania rozwiązań zadań konkursowych pierwszego etapu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie konkursu, http//www.trabkaborsuka.pl organizowanego, już po raz drugi, przez grupę studentów Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Uniwersytetu Warszawskiego.
W tym roku, dzięki wspólnym działaniom Fundacji Rodziny Maciejko oraz studentom UW mamy nowego, ważnego patrona, Fundację mBanku, która udzielając nam wsparcia finansowego dzieli z nami przekonanie o potrzebie nadania nauczaniu matematyki priorytetu. Jesteśmy wspólnie przekonani, że podnosząc rolę matematyki w systemie edukacji, umożliwiamy naszej młodzieży konkurowanie z najlepszymi i to w wielu dziedzinach. Niech nasza współpraca na poziomie oddolnych wysiłków i inicjatyw będzie gwarantem powodzenia pożądanych zmian w tej dziedzinie.
Finał konkursu planowany jest na 16 i 17 maja i odbędzie się w gmachu wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

mFundacja-mass-logotyp-ikona-sowa_rgb