Dolby dla IGNITE

Właśnie zakończył się cykl spotkań z inżynierkami z firmy DOLBY.
Uczestniczki, miały okazję dowiedzieć się jak wygląda dzień pracy ekspertek, a ponadto miały możliwość by zaplanować swoją przyszłość bazując na swoich mocnych stronach, na umiejętnościach, które już opanowały i na tym co lubią robić oraz czego powinny się nauczyć, by wykonywać w przyszłości swoją pracę marzeń.
Dowiedziały się w jaki sposób matematyka wpływa na logiczne myślenie, które jest bardzo przydatne w naszym codziennym życiu.

Jeśli chcesz skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertek z firmy Dolby, to jeszcze nic straconego – zapraszamy do udziału w projekcie IGNITE.

Przyszłość dla dziewczynek

Chcieliśmy polecić Państwu raport Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, dotyczący kompetencji przyszłości w edukacji wczesnoszkolnej uczennic.
Autorzy raportu badawczego wskazują na trzy filary “Przyszłości dla dziewczynek”, którymi są:
– wewnątrzsterowność,
– myślenie cyfrowe,
– współpraca.
Mówiąc o wewnątrzsterowności, autorzy podkreślają, “że kluczowe jest przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi stereotypów płciowych. Dla dziewczynek w wieku 7-12 lat bardzo ważne będzie poznanie różnorodnych kobiecych wzorców, w tym naukowczyń, przedsiębiorczyń, które odniosły sukces, tak aby określając własny potencjał, dziewczynki miały jasność, że żadne drogi nie są przed nimi zamknięte.
A swoje predyspozycje, umiejętności i mocne strony, mogą kształtować w zgodzie ze swoimi marzeniami”.

Myślenie cyfrowe i umiejętne korzystanie z internetu będzie istotnym aspektem w wyborze przyszłej kariery. Do tej pory kobiety na studiach informatycznych stanowią mniejszość. Dlatego ważne jest pokazanie pozytywnych wzorców osobowych (tzw. role models) czyli kobiet, które odniosły sukces w branży STEAM, które swoim przykładem inspirują uczennice, pokazując, że taka ścieżka jest możliwa dla nich i ciekawa.

W szkołach i w domu, powinno się uczyć dzieci współpracy, gdyż dzięki temu mogą osiągnąć więcej, rozwija to ich inteligencję emocjonalną, daje dzieciom możliwość uczenia się od siebie nawzajem. Rywalizacja powoduje większy poziom stresu, co w przyszłości może powodować szereg negatywnych konsekwencji.

Wolontariuszki projektu IGNITE opowiadając o swojej ścieżce kariery w dziedzinach STEAM dają doskonały przykład, że każda z uczestniczek może realizować swój potencjał i spełniać marzenia.

Cały raport dostępny jest na stronie: https://fundacjakosmos.org/raport-przyszlosc-dla-dziewczynek/

Do czego możemy wykorzystać matematykę?

Czy w ogóle matematyka może być ciekawa?
Te i inne pytania stawiały przed sobą uczestniczki projektu IGNITE. Tym razem dziewczynki spotkały się z Panią Dominiką Mońką z Politechniki Warszawskiej, która pracuje na Wydziale Matematyki i opowiadała jak bardzo przydaję się matematyka w naszym życiu codziennym i może być też zastosowana w innych dziedzinach- takich jak informatyka, tworzenie animacji, inżynieria, bankowość, czy statystyka.

Po spotkaniu jedna z uczestniczek napisała, ze nie sądziła, że matematyka może być taka ciekawa.

Jeśli chcesz żeby w Twojej szkole też wirtualnie zagościły ekspertki z dziedzin ścisłych, to serdecznie zapraszamy do kontaktu: katarzyna.dymnicka@maciejko.org