Nowe technologie w IGNITE!

Dzięki ekspertkom, z różnych dziedzin uczestniczki projektu IGNITE są na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Tym razem za prawą Pani Anny Krzyżanowskiej, która jest naukowczynią i inżynierką elektroniki w Instytucie Technologii – w Centrum Nanotechnologii i Mikroanaliz w Danii.

Pani Anna będąc nastolatką była zafascynowana techniką, ale w szkole wolała przedmioty humanistyczne, zwłaszcza historię. Później polubiła też matematykę i przedmioty ścisłe, ponieważ wyjaśniają, jak działa wszechświat.
Jej marzeniem było pomagać ludziom w szerszym zakresie. Dlatego zdecydowała się studiować elektronikę. Na tym kierunku studiowało tylko kilka dziewczyn i często spotykała się z nieprzyjemnymi komentarzami ze strony profesorów. Odkryła, że bycie kobietą, która studiuje kierunek przeznaczony tylko dla chłopców – to ogromny atut, ponieważ będzie miała zupełnie inne podejście do tej dziedziny.
Pani Anna wyjaśniła, czym jest nanotechnologia. Pokazała zdjęcia różnych rzeczy, aby przedstawić, jak małe są nanoobiekty. Najlepszym sposobem, aby to sobie uzmysłowić, jest wyobrażenie sobie, że ludzki włos jest gigantem w porównaniu z nanoobiektami. Następnie ekspertka pokazała fotografię kalkulatora i zielonej płytki – była to płytka pcb, co oznacza Printed Circuit Board. Jest ona niezbędna do działania wszystkich maszyn i urządzeń elektronicznych. Płytki te są sztywne, ciężkie i nie ekologiczne, ponieważ są wykonane z plastiku. Można je zastąpić nanotechnologią, która jest bardziej przyjazna środowisku. Wykorzystuje ona miedziany lub srebrny tusz, który jest drukowany na cienkich warstwach plastikowych lub organicznych. Taka drukowana elektronika może być stosowana w panelach słonecznych, przemyśle samochodowym, transporcie, rolnictwie, medycynie i sektorze kosmicznym.
Elektronika drukowana jest również kluczowa i niezbędna w Internecie Rzeczy (IoT Internet of Things). Nanotechnologię stosujemy również w odzieży, która bada ciśnienie krwi i może podawać również inne parametry.
Główne zalety nanotechnologii to: niskie koszty produkcji, atrakcyjny i elastyczny kształt, łatwość integracji, rozwój urządzeń elektronicznych: m.in. elastycznych wyświetlaczy, inteligentnych etykiet, animowanych plakatów, aktywnej odzieży, ponadto jest
– elastyczna
– ultracienka
– niezawodna
– ekologiczna, ponieważ jest większa oszczędność energii

Pani Ania wywarł duże wrażenie na dziewczętach, a w ankiecie pojawiły się następujące odpowiedzi:
“Jesteś bardzo inspirującą osobą i pokazałaś, że przedmioty STEM nie są nudne”.
“Najbardziej zainteresowało mnie to, że nanotechnologia ma wiele zastosowań. Podobał mi się quiz na koniec spotkania”.

Serdecznie dziękujemy ekspertce za ciekawe spotkanie.