Warsztaty z programowania

Uczestniczki projektu IGNITE miały okazję nauczyć się programowania z ekspertkami z firmy Roche Global IT Solution Center, z Panią Michaliną Kryjan i Panią Asią Skotarczyk.


Pani Michalina opowiedziała dziewczynkom, że jako nastolatka miała artystyczną duszę. Lubiła wszelkie prace plastyczne, teatr, prezentacje i brała udział w wielu konkursach artystycznych. Michalina była aktywną dziewczyną – lubiła też sport, szczególnie grę w siatkówkę. W szkole była dobra z matematyki i angielskiego, mimo że bała się wymagającej nauczycielki. Jej marzeniem zawodowym w tamtym czasie było zostać architektem. Po maturze brat poradził jej, by wybrała studia związane z telekomunikacją, co też uczyniła, ale nie spodobało jej się to. Dlatego po roku zaczęła studiować inżynierię biomedyczną. Studiując ten kierunek, uczyła się, jak projektować i budować sprzęt medyczny dla szpitali. Jednym z przedmiotów było programowanie, które najbardziej jej się podobało i wiedziała, że w przyszłości sama chciałaby zostać programistką. Doradziła dziewczynom, że droga zawodowa jest otwarta. To, że ktoś wybiera jeden kierunek studiów, nie oznacza, że w przyszłej pracy nie mógłby robić czegoś zupełnie innego.
Natomiast Pani Asia będąc nastolatką uwielbiała taniec towarzyski i pływanie. Brała udział w treningach pamięci, a później w olimpiadzie pamięci. Dzięki tym treningom nie musiała uczyć się w domu, bo miała tak dobrą pamięć, że zapamiętywała wszystko z lekcji. Asia nie lubiła uczyć się języka polskiego i sportów zespołowych, dlatego uciekała z lekcji wf-u i szła wtedy do innej klasy, w której odbywała się fizyka. Lubiła ją razem z matematyką i informatyką. Asia chciała zostać matematykiem lub informatykiem.
Asia postanowiła studiować informatykę, ale ponieważ miała tendencję do paniki za każdym razem, gdy zbliżały się egzaminy, a także dlatego, że bardzo się bała i miała przeczucie, że nie zda, postanowiła rozpocząć nowy kierunek studiów: Automatykę i Robotykę. Oczywiście na obu kierunkach odnosiła sukcesy. Pewnego razu, gdy była na zajęciach tanecznych, jej koleżanka powiedziała, że w firmie Roche są wolne miejsca pracy. Asia postanowiła spróbować i dostała swoją pierwszą pracę. Na początku do jej głównych obowiązków należało zarządzanie bazą danych, ale teraz pisze aplikacje na telefony komórkowe i projektuje. Przeprowadziła się do Szwajcarii, gdzie może rozwijać swoją pasję do snowboardu, pieszych wędrówek i tańca.
W drugiej części spotkania dziewczęta projektowały awatara w programie Bitmoji. Dziewczęta zapoznały się z zasadami tworzenia gier i algorytmów w aplikacji pixblocks.
Wszystkie odpowiedzi z ankiety były bardzo pozytywne:
“Fajnie było stworzyć własne bitmoji”.
“Bardzo fajnie panie prowadziły dzisiejsze zajęcia zaciekawiły mnie one do przyjścia na kolejne tego typu warsztaty”
“Mega fajna aplikacja, zrobiłam dużo zadań”
“Są Panie super i pomogły mi Panie uwierzyć w siebie”