Na pokładzie projektu IGNITE – ekspertka z branży GAME-DEV

Spotkania uczennic z Mentorkami – to nie tylko pokazywanie zalet pracy w dziedzinach STEAM, ale przede wszystkim pokazanie drogi od dziewczynki do Kobiety, która stoi teraz przed uczennicami. Ta droga nigdy nie jest usłana tylko różami, często ekspertki dzielą się swoim doświadczeniem ze szkoły, studiów, czy pracy, które nie jest łatwe. Ekspertki opowiadają o tych trudnych chwilach w swoim życiu, które dały im siłę, mobilizację do działania i wyrażania siebie.

Takie też było spotkanie z Panią Martą Frankel-Dominik, która niewątpliwie pokazała dziewczynkom jak można przezwyciężyć przeciwności losu. To było piękne i poruszające spotkanie – dziękujemy Marta za podzielenie się swoją historią.

Razem z Fundacją Kobiety Inspirują wspieramy uczennice, by podejmowały śmiałe kroki w zgodzie ze sobą i swoimi marzeniami.

A tak o spotkaniu pisały uczennice:
“Aby się nie poddawać”
“Żeby wierzyć w siebie i dążyć do celu”
“Po dzisiejszych zajęciach, czuję się pewniej i że warto dążyć do celu”
“Zainspirowała mnie odwaga ekspertki, aby się nie bać, ani nie poddawać”.
“Chciałam przekazać, że poruszyła mnie jej historia. Dziękuję za poświęcenie czasu”.
“Zainspirowało mnie, by nie bać się mówienia swojego zdania, które dusiłam w sobie. Teraz już wiem, że my KOBIETY jesteśmy jednym zespołem.”
“Bardzo dziękuję za przekazaną wiedzę – jest Pani WIELKA”.

Kobieta Renesansu

Za nami kolejne inspirujące spotkanie w projekcie IGNITE, któremu matronuje Fundacja Kobiety Inspirują – tym razem gościłyśmy Kobietę renesansu Barbarę Owczarek.
Pani Basia udowodniła dziewczynkom, że można łączyć pracę farmaceutki- opracowującej nowe leki, doktoryzującej się na Politechnice Warszawskiej z pasją do muzyki i śpiewania w chórze.
Nasza role model opowiadała, że oceny w szkole nie zawsze są miarą sukcesu w przyszłości – to co jest ważne to wiara w siebie i wsparcie najbliższych – a także wytrwałość i cierpliwość w dążeniu do celu.
Serdecznie dziękujemy za wsparcie dziewcząt, które tak pisały po spotkaniu:
“Dzisiejsze spotkanie zainspirowało mnie aby dążyć do postawionych sobie celów “
“Do bycia pewną siebie i jeśli czegoś chcę mogę to zrobić”.

Za nami warsztat ze wspaniałą Panią Agnieszka Nadel, która spotkała się z uczennicami w ramach projektu IGNITE (Inspiring Girls Now In Technology Evolution), żeby opowiedzieć o swojej pracy – jako naukowczyni, badającej komórki serca w Instytut Genetyki Człowieka PAN.

Ale zanim znalazła się w tym miejscu, w którym jest obecnie, miała po drodze wiele wątpliwości i znaków zapytania. Na studiach na kierunku biotechnologia medycznej, dzięki Organizacji IAESTE postanowiła wyjechać na staż do Macedonii, następnie, zaraz po ukończeniu studiów do Niemiec do Monachium – gdzie spędziła 1,5 roku – najpierw jako stażystka, później jako pracownik naukowy, na możliwości doktoratu kończąc, ale czuła że to nie jest do końca jej ścieżka, więc po jakimś czasie zrezygnowała. Wróciła do Polski, gdzie pracowała jako technik, ale po 1,5 roku również poczuła, że nie satysfakcjonuje ją ta praca, aż dostała ofertę zrobienia doktoratu z inżynierii tkankowej w Poznaniu.

Obecnie jest już na ostatnim etapie ukończenia swojej pracy.

Takie doświadczenia pokazują, że droga do celu nie zawsze jest prosta, często znajdujemy na niej dużo zakrętów i znaków zapytania – ale dzięki nim lepiej poznajemy swoje mocne i słabsze strony.

Pani Agnieszka, powiedziała dziewczynkom, że to co jej bardzo pomogło w wyborach i przezwyciężeniu trudności -to było wsparcie pomocnych osób. To właśnie bliscy dali jej poczucie, że sobie poradzi. Ważna też w jej doświadczeniu była odwaga, która motywowała do wyjazdów, a także do wychodzenia poza swoją strefę komfortu.

Dziewczynki tak pisały po spotkaniu:

“Zainspirowało mnie, by dążyć do mego celu i nigdy się nie poddawać. Czasami stykamy się z trudnościami, ale powinniśmy je przezwyciężyć i zdobywać ciągle nową wiedzę i doświadczenie.”

“Bardzo dziękuję za wspaniałe rady. Pani optymistyczne podejście i sama historia dobrnięcia do celu bardzo mnie zaciekawiła i zainspirowała. Zamierzam w przyszłości być jak Pani.”

Pani Agnieszko, serdecznie dziękujemy za podzielenie się z dziewczynkami swoją historią i życzymy wielu sukcesów.

Każda może zostać naukowczynią

Podczas spotkania w ramach projektu IGNITE, gościłyśmy Panią Katarzynę Kluszczyńską – naukowczynię z dziedziny biotechnologii, które obecnie doktoryzuje się na Uczelni Medycznej w Łodzi.
Opowiedziała uczennicom, że jako mała dziewczynka chciała pomagać innym i jak w końcu stanęła przed wyborem studiów to uzmysłowiła sobie, że będąc lekarzem mogłaby pomagać tylko na mniejszą skalę, natomiast praca naukowczyni daje większe możliwości pomocy szerszej grupie ludzi. Dlatego wybór padł na studia z biotechnologii medycznej.
Będąc na studiach Pani Kasia była wolontariuszką i pomagała z osobom z niepełnosparwnościami, dzięki tej pracy zrozumiała jak ważna jest komunikacja z innymi ludźmi i jej rola nie tylko w pracy, ale też w życiu codziennym.
Kiedy na studiach nadarzyła się okazja wyjechania do laboratorium w Chicago – długo nie zwlekała z decyzją. Wyjazd ten nauczył ją odwagi i otwartości na innych ludzi.


W pracy naukowca ważne jest by być otwartym na zmiany i ciągłą naukę.
Podsumowując Pani Kasia mówiła uczennicom, żeby szły za tym co je interesuje, żeby nie bały się zmian, a z trudnych sytuacji wyciągały wnioski i traktowały je jako pole do nauki. Dmuchała dziewczynkom w skrzydła, mówiąc, że mogą zrobić wszystko co chcą – tylko trzeba się do tego przygotować, czyli ważna jest kwestia planowania i zasada małych kroków. A czas poświęcony na poznanie siebie nie jest czasem straconym. Dobrze jest też słuchać mądrych ludzi, którzy w nas wierzą.

Jeśli też miałabyś ochotę spotkać sie z uczennicami i dodać im skrzydeł, opowiadając swoją historię, zapraszamy do kontaktu 🙂

Zapraszamy również szkoły podstawowe i ponadpodstawowe do udziały w projekcie. Nabór jest cały czas otwarty!

Pani Kasiu bardzo dziękujemy za to co Pani robi i jak wspiera dziewczyny.