Technologia jest przyszłością!

Uczennice miały okazję spotkać się z Panią Anna Krzyzanowska , która jest naukowczynią pracującą w Duńskim Instytucie Technologicznym.
Jak wygląda życie naukowczyni? Z pewnością nie jest nudne.
Pani Ania po ukończeniu studiów z tytułem inżynierki elektroniki wyjechała na staż do Danii, gdzie pracuje do tej pory i zajmuje się nanotechnologią. Jest to nazwa całego zestawu technik i sposobów kontrolowanego tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych, czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. W nanotechnologii używa się specjalnego tuszu np. srebra, miedzi, który można nadrukować na dowolnym materiale bądź tworzywie.
Przy użyciu drukarek cyfrowych – nanotechnologie mogą być użyte w praktycznie każdej dziedzinie przemysłu – od rolnictwa, przez medycynę, motoryzacje i inne.
Ostatnimi klientami Duńskiego Instytutu Technologicznego była organizacja piłkarska oraz agencja kosmiczna.

Pani Ania, obecnie kończy doktorat i nigdy nie marzyła o zostaniu naukowczynią, ale jest przeszczęśliwa że tak wyszło, ponieważ dzięki temu może pomagać ludziom, a przy okazji praca w branży nanotechnologii cały czas się rozwija i wyzwala kreatywność.

Uczennice po spotkaniu z Panią Anią bardzo dziękowały za spotkanie i pisały w ankiecie:
“Bardzo Pani dziękuję za dzisiejsze spotkanie. Sposób w jaki Pani opowiadała nam o nanotechnologii był bardzo ciekawy. Wciągnęłam się w Pani wypowiedź i chętnie będę wiązać swą przyszłość w kierunku nanotechnologii.”
“Zainspirowało mnie do podążania za marzeniami. Czuje się o wiele pewniej gdy myślę mojej o przyszłości zawodowej i chce kształcić się na temat tych dziedzin.”
“Dzisiejsze spotkanie pozwoliło mi się dowiedzieć co to STEM. Ekspertka też powiedziała że niezależnie od branży zawsze będziemy kobietą i opowiedziała że praca może być fajna.”
“Dowiedziałam się dużo o Pani pracy. Udowodniłaś nam że praca może być ciekawa i fajna. “

Pani Aniu, bardzo dziękujemy za udział w spotkaniu i życzymy samych sukcesów.

Organizujemy nabór na przyszły rok szkolny szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w projekcie IGNITE. Zgłoszenia prosimy kierować na adres katarzyna.dymnicka@maciejko.org