Spotkanie z dr n. med. Anną Kieszkowską-Grudny w ramach projektu IGNITE

Dziewczyny biorące udział w projekcie miały możliwość uczestniczenia w wyjątkowym spotkaniu, w którym gościem była Pani Anna Kieszkowska-Grudny, która swoją pracę zawodową dzieli pomiędzy rolę psychoterapeuty, trenera i wykładowcy oraz rolę managera.

Pani Anna jest pomysłodawczynią i współtwórczynią biznesowych studiów podyplomowych Akademia Przywództwa Kobiet, realizowanych przy współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego, a ponadto niedawno powołała Instytut BezStresu®, który jako pierwszy w Polsce kreuje koncepcję skoordynowanego podejścia do kompleksowej diagnozy i procesu redukcji stresu.

Podczas tego wyjątkowego spotkania dr Anna połączyła swoje głębokie i rozległe doświadczenie z zamiłowaniem do nowych technologii.
Dr Anna opowiedziała dziewczynom, że jej historia to historia zmiany, że w życiu ważne jest, aby mieć otwarty umysł, mieć marzenia i że nie ma takiego słowa jak „niemożliwe”.
We wszystkich jej decyzjach i działaniach pomagał jej analityczny sposób myślenia. Jako mała dziewczynka uczyła się żeglarstwa – i odkryła, jak ważna i użyteczna w żeglarstwie jest matematyka. Jej ulubionym przedmiotem była chemia, dlatego postanowiła studiować medycynę. Po ukończeniu studiów zdecydowała się na pracę w sektorze biochemii i biotechnologii i rozpoczęła studia na kierunku zarządzanie. Pani Anna wkrótce została kierownikiem odpowiedzialnym za rozwój firmy w kilku krajach. Ekspertka dodała, że na tym stanowisku pomogły jej zdolności analityczne i wizjonerskie podejście.
W pewnym momencie zdecydowała się na prowadzenie własnej firmy, dlatego rozpoczęła studia z zakresu psychologii – i znowu umiejętności matematyczne były jej bardzo przydatne do analizy statystycznej. W nowej pracy połączyła medycynę i psychologię i wkrótce została zatrudniona na stanowisku Dyrektora Zarządzającego Szpitalem – gdzie pracowała przez 7 lat.
Po tym czasie zdała sobie sprawę, że w Polsce istnieje ogromna potrzeba wzmocnienia pozycji kobiet – dlatego wraz z koleżankami otworzyła Akademię Przywództwa Kobiet „Lidershe”, w której jest przewodniczącą rady naukowej, dyrektorem programowym i wykładowcą.
Podczas pracy na stanowisku Dyrektora Zarządzającego Szpitalem – odpowiadała za wybór i zakup profesjonalnego sprzętu medycznego. Ekspertka podkreśliła, jak ważna jest nowa technologia, a jeszcze ważniejsze i potrzebne są kobiety, które miałyby tworzyć te technologie.
Teraz dr Anna prowadzi Instytut BezStresu oraz rozpoczęła nowe studia. Podczas całej swojej kariery napotykała wiele przeszkód na każdym etapie swojego życia, zachęcając dziewczyny, żeby nie bały się zmian, ponieważ są one wpisane w nasze życie.

Na koniec ekspertka zaproponował krótkie ćwiczenie mające na celu dodanie dziewczynom wiary w siebie.
Uczestniczki były pod wrażeniem spotkania z Panią Anną, pisząc w ankiecie:
„Niesamowita opowieść o tym, jak można osiągnąć nowe cele w życiu”
„Ilość pracy, jaką Ekspertka włożyła w sprawienie, by jej życie wyglądało w ten sposób, jest teraz naprawdę niesamowita. Udowodniła mi, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli naprawdę chcesz.”

Dziękujemy Pani Ani za wspaniałe i inspirujące spotkanie.

Spotkanie z ekspertką z Doliny Krzemowej

Fundacja zaprosiła do współpracy przy projekcie IGNITE (Inspiring Girls Now In Technology Evolution) Polish Professional Woman – Silicon Valley https://www.ppwsv.com/. Jest to inicjatywa, która skupia osoby o polskich korzeniach, które chcą wspierać kobiety w ich rozwoju zawodowym, dążą do samorozwoju i prowadzą aktywne życie zawodowe w obszarze Silicon Valley.
Gościem spotkania z uczennicami z polskich szkół była Pani Magdalena Jaworowicz – współzałożycielka PPWSV oraz ekspertka w dziedzinie planowania, koordynacji i realizacji projektów dla firm technologicznych.
Pani Magda zainteresowanie nowymi technologiami wyniosła z domu, ponieważ jej tata był inżynierem i często przynosił różnego rodzaju maszyny.
W szkole Pani Magda uważana była za humanistkę, dlatego wszystkie jej wybory podyktowane były tą myślą. W związku z tym zdecydowała się na liceum ogólnokształcące o profilu estetycznym (łączyło ono kinematografię, teatr, produkcję reklamową) – oraz inne artystyczne i twórcze środki wyrazu. Później zdecydowała się na studia polonistyczne i obroniła doktorat z komunikacji medialnej.
Jej pierwsza praca była w firmie Legrand – gdzie mogła połączyć swoje umiejętności twórcze i komunikacyjne z zainteresowaniem do technologii. Jej główne obowiązki koncentrowały się na przygotowywaniu reklam, które pokazywały usługi automatyzacji domu.
Następna praca ekspertki była w firmie Omron, tworzącej roboty do różnych celów. Jej główne obowiązki związane były również z komunikacją, przygotowaniem targów, prezentacją robotów klientom. W trakcie jej pracy nadarzyła się okazja, aby przenieść się do Stanów Zjednoczonych, o czym marzyła. Mogła wreszcie zrealizować ten cel.
Pani Magdalena powiedziała dziewczynkom, że w jej karierze pomogło jej kreatywne myślenie, ponadto wszyscy jej pracodawcy doceniali ją za odważne wypowiadanie się i zadawanie pytań. Ekspertka radziła dziewczętom, aby były świadome swoich potrzeb i świadomie podejmowały decyzje, które nie wynikają z ich obaw.

W ankiecie pojawiły się następujące odpowiedzi:
“Dzisiejsze warsztaty były bardzo interesujące, nie mogę się doczekać następnych.”
„Przeprowadzone przez nią spotkanie było ciekawe i zachęciło mnie do wykonywania zawodu ekspertki w przyszłości”.

Serdeczne podziękowania dla Pani Magdaleny Jaworowicz za to wyjątkowe i dodające odwagi spotkanie.

Cykl spotkań z ekspertkami z firmy Roche Global IT Solution Centre.

W zeszłym miesiącu rozpoczęliśmy cykl spotkań z ekspertkami z różnych dziedzin STEAM z firmy Roche. Pierwsze z nich było prowadzone przez Panią Paulinę Święcicką, która pracuje jako IT manager.
Celem spotkania było podzielenie się zdobytym doświadczeniem, a także pokazanie różnorodności ról i możliwości, jakie kryją się w branży IT.
Kiedy Pani Paulina była nastolatką, nie wiedziała, jaki profil w liceum powinna wybrać, ale wiedziała, że ​​jest dobra z matematyki i lubi podróżować. Jej marzeniem było połączenie tych dwóch pasji w przyszłej pracy.
Pani Paulina wybrała ekonomię, ale po zdobyciu tytułu licencjata zdecydowała się kontynuować studia magisterskie z informatyki. W tym czasie na informatyce uczyło się 46 chłopców i tylko 4 dziewczyny.
Podczas studiów magisterskich odbyła staże w kilku branżach m.in. banku, sprzedaży i IT. Pani Paulina szybko została zatrudniona i była odpowiedzialna za zarządzanie danymi – jej praca przy komputerze zajmowała 80% jej czasu. Podczas tej pracy dużo podróżowała, zwiedzając wszystkie kontynenty.
Następną pracą Pani Pauliny było stanowisko kierownicze. Będąc jeszcze studentką i jednocześnie managerem prosiła mentorów o pomoc w doskonaleniu swoich umiejętności miękkich. W trakcie swojej kariery jej umiejętności matematyczne zawsze pomagały jej w szybkim łączeniu faktów i dotarciu do sedna problemu.
Ekspertka opisała swój typowy dzień pracy: będąc menedżerem, spędza 90% swojego czasu na pracy z ludźmi. Wspiera swój zespół i rozwiązuje problemy, dyskutuje z innymi menedżerami, partnerami biznesowymi nad strategią firmy, prowadzi własny projekt skupiony na tworzeniu aplikacji mobilnej dla pacjentów. Ponadto zajmuje się CSR – (społeczna odpowiedzialność biznesu) m.in.: praca z mniejszościami, odwiedzanie schronisk.
Pani Paulina podsumowała zalety pracy w IT:
– Ciągły rozwój
– Dobre wynagrodzenie
– Różnorodność ról pracujących w IT
– Elastyczność (praca zdalna, równowaga między pracą a życiem prywatnym)
Na koniec wolontariuszka poprosiła dziewczyny o dokonanie analizy mocnych stron i ich preferencji oraz narysowanie idealnej pracy.
Dziewczyny były bardzo zainteresowane i aktywne podczas spotkania.
Wszystkie odpowiedzi z ankiety były bardzo pozytywne:
„Chciałabym spotkać takich ludzi w swoim życiu zawodowym. Jestem pod wrażeniem doświadczenia, ale przede wszystkim pasji i satysfakcji z życia. Uwielbiam takich pozytywnych ludzi, łatwiej mi się z czymś od razu uporać, bo widzę, że można osiągnąć sukces. Musisz wierzyć w siebie, życzę Ci spełnienia marzeń”
„To, że to kobiety też mogą zajść tak daleko”

Chcieliśmy bardzo podziękować Pani Paulinie za doskonałą prezentację i zainspirowanie dziewczyn.